Menu

İngilizce bağlaçlar örnekli konu anlatımı

Ekleyen: Yönetim | Okunma Sayısı: 259 | Kategori: İngilizce Dersi Konu Anlatımları

İki veya daha fazla cümleyi birbirine bağlamak için "and, but, however, because, so" gibi bağlaçlar kullanırız.

Aynı yöndeki düşünceleri bağlamak için "and" bağlacını kullanırız.

  • Nina got in her car and started the engine. (Nina arabasına bindi ve motoru çalıştırdı.)
  • Mia turned off the TV and the computer before leaving her house. (Mia evden çıkmadan televiyonu ve bilgisayarı kapattı.)

Birbirine zıt düşünceleri bağlamak için "but" bağlacını kullanırız.

  • Samantha is complaining about high bills but she doesn't avoid wasting energy. (Samantha yüksek faturalardan şikayetçi ama enerji israfından kaçınmıyor.)
  • Jeremy brought paper but he forgot pens. (Jeremy kağıtları getirdi ama kalemleri unuttu.)

Karşıtlık anlamı taşıyan cümleleri bağlamak için "however" bağlacını kullanırız.

  • He says that he didn't see my boyfriend. However, I don't believe he is honest. (Erkek arkadaşını görmediğini söylüyor ama ben onun dürüst olduğuna inanmıyorum.)
  • Ken told me this form isn't necessary. However, I filled it in. (Ken bana bu formun gerekli olmadığını söyledi ama ben yine de doldurdum.)

Sebep bildiren cümleler ile "because" bağlacını kullanırız. Bu bağlacın bulunduğu cümle bize "neden?" sorusunun cevabını verir.

  • We should use our private cars less because they pollute the air. (Özel araçlarımızı daha az kullanmalıyız çünkü havayı kirletiyor.)
  • People should plant more trees because we need more oxygen. (İnsanlar daha fazla ağaç dikmeliler çünkü bizim daha çok oksijene ihtiyacımız var.)

Sonuç bildiren cümleler ile "so" bağlacı kullanılır. Bu bağlacın bulunduğu cümle bize bir önceki cümlenin sonucunu bildirir.

  • She prefers a healthy life so she eats organic food. (Sağlıklı yaşamayı tercih ediyor bu yüzden organik yiyecekler yiyor.)
  • My father used too much pesticle on our farm so our vegetable look pale. (Babam çiflikte çok fazla böcek ilacı kullandı bu yüzden sebzelerimiz solgun görünüyor.)
ingilizce bağlaçlar konu anlatımı videoingilizce bağlaçlar konu anlatımı youtube

İngilizce Online Test Çöz İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ingilizcedefteri(at)ingilizcedefteri.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst